סטודיו מסילה. עיצוב בר קיימא | אודותינו

This site requires Adobe Flash Player version 9 or above. In order to visit the website,
please click on the following link to install

Get Adobe Flash player

דף הבית | אודותינו | מוצרים ופרויקטים | פרסומים | צור קשר | English

אודותינו

אודות הסטודיו | תהליך עבודה | אודות המוצרים | אודות המעצבים | השראה

אודות הסטודיומסילה. מושג ירוק
סטודיו מסילה, כשמו כן הוא, מבקש לסלול דרך לתפיסת עולם עיצובית ולעיצוב כתפיסת עולם.
סטודיו מסילה מתמחה בעיצוב בר קיימא.
מתוך אמונה שכמעצבים יש לנו את הפוטנציאל להשפיע באופן ממשי על החברה בה אנו חיים ועל האופן שבו ייראו דפוסי החיים שלנו, בחרנו להתמקד בתחום ה- sustainable design (עיצוב בר-קיימא). הכוונה לעיצוב מוצרים שמייצגים תפיסה חדשה של איכות חיים ומזמינים אנשים לאמץ אורח חיים מאוזן יותר עם הסביבה.
הצורך והרצון שלנו לתרום ולהיות חלק מהמאמץ האקולוגי והחברתי הם שמנחים אותנו בכל תהליך העבודה. החיפוש אחר ערך מוסף בתהליך היצירה הוביל אותנו לאמץ את הגישה של חשיבה סביבתית בתהליך העיצוב. המטרה שעומדת לנגד עינינו היא שמירת הקיים, צמצום נזקי הזיהום והפחתת בזבוז משאבים וחומרים. אנו לוקחים בחשבון את אורך חיי המוצר לאחר תום עיצובו, את סוג החומרים שבהם אנחנו משתמשים, את אופן ייצור המוצר, את סוגי האנרגיה ואת כמויות האנרגיה הדרושות, ואת ההשלכות הסביבתיות שיהיו לו. שאיפתנו הכנה היא לשנות את פני הדברים כפי שהם כיום ולתת משמעות לתהליך היצירה והעיצוב, הן מבחינה אישית והן מבחינה חברתית.
אנו דוגלים באסטרטגיה לשימוש חוזר במוצר כחלק מתהליך העיצוב וכן באסטרטגיות של Ecodesign (אקודיזיין) או עיצוב ירוק, שעיקרן מזעור הנטל הסביבתי של מוצר על הסביבה דרך שימוש במערך שיקולים כגון בחירה מושכלת של חומר, ייעול תהליכי הייצור והשימוש וחשיבה על החיים שאחרי. במילים אחרות, במקום ליצור אינסוף אובייקטים, אנחנו מציעים ליצור לאותו האובייקט אינסוף חיים.


תהליך עבודה

בעולם עיצוב אידיאלי מתרחש תהליך דומה לזה שמתרחש בטבע – פסולת של תהליך אחד הינה מזון לתהליך הבא. לפי תפיסה זו כל מוצר או אוביקט נתפס על ידנו כחלק משרשרת המזון הטבעית או הטכנולוגית, ומכאן שתום חייו של אוביקט מהווה בעצם גם את נקודת התחלה שלו כאוביקט חדש.
מתוך תשומת הלב לכמויות המוצרים והחומרים שנזרקים ונזנחים לטובת חדשים, בחרנו לעשות שימוש חוזר בחומרים הללו, ובכך לתת להם חיים חדשים. החומרים בהם אנו עושים שימוש נאספים על ידינו רגע לפני שהם נזרקים וע"י מחשבה, טיפול ועבודה מרובה הופכים לאובייקטים חדשים, נולדים מחדש. וכך, באמצעות לקיחת חומר גלם ישן ועיבודו לכדי מוצר חדש, ועל ידי פירוק והרכבה מחדש, ניתנת לנו האפשרות להעניק משמעות נוספת לתהליך היצירה בכלל ולכל אובייקט בנפרד.
עבודה רבה מושקעת גם בחיפוש אחר חומרים, תיעולם ופיתוחם לכדי מוצר מוגמר ברמה גבוהה. השראה מהרחוב ומחומרים יומיומיים שנקרים בדרכנו מאפשרים ומגרים אותנו ליצור אובייקט חדש על פי תפיסת עולמנו. פעמים רבות החומר עצמו מהווה טריגר ליצירת האובייקט - בחינה מחודשת של החומר, צבעו, צורתו, מגבלותיו ויתרונותיו, ניתוקו מהקונטקסט ממנו הוא בא מביאים לידי יצירה מחודשת.
לדוגמא ניתן למצוא בסטודיו שולחנות שנבנו מעץ איפאה ששימש בחייו הקודמים כדק בנמל ת"א.
מלבד היתרון של חיסכון במשאבים הדגש הוא על הפיכת האוביקטים ה"זנוחים" לרמת חומר גלם ויצירה של אובייקט חדש שאינו מרמז על תפקודו של החומר בחייו הקודמים. בנוסף לכך, אנו משתדלים להקפיד ולהשתמש בחומרים ידידותיים לסביבה ועובדים בעיקר עם שאריות של עצים, בדים, זכוכיות וכיו"ב. לעיסוק בחומרים מסוג זה ולחיפוש אחריהם ברחוב יש חלק בלתי מבוטל בתהליך התהוות האובייקט, אם זאת רמת הגימור של האוביקטים גבוהה וחזותם אינה מעידה על כל שהם נוצרו תוך שימוש חוזר בחומרים.
יצירה מסוג זה מוסיפה פן אנושי ואינטימי אחריו חיפשנו, שמוביל אותנו לכל אורך העשייה - מתחילת התהליך בו אנו "מצילים" אובייקטים זנוחים ואוספים אותם לחיקינו, דרך אופן החשיבה ותשומת הלב הניתנת באופן שונה לכל אוביקט (מהיותו חומר גלם ועד הפיכתו ליצירה חדשה) ועד לסוף התהליך בו התוצר הסופי משדר אינטימיות ולא פעם מתפקד כאוביקט יחיד במינו, אנושי כמעט.


אודות המוצרים

על פי התפיסה של אקודיזיין מוצר מתחשב סביבתית הוא כזה שנותן מענה אופטימלי לצרכים באמצעות הצגת קונספט המשלב פונקציונליות, אופן ואורך שימוש המצריכים השקעה של מינימום חומר, משאבים ואנרגיה, ותהליך שמייצר מינימום תוצרי לוואי בדמות אשפה, פליטת גזים וחומרים מזיקים.
אחת המשימות הגדולות של חשיבה סביבתית בעיצוב (ומכאן גם שלנו) היא לאתגר אנשים להיצמד למוצרים שלהם לאורך זמן מבלי לרצות או להצטרך להחליפם. אנו שואפים להתאים את המוצר לצרכיו השונים של המשתמש ולעצב אותו כך שבעליו יוכלו להיקשר אליו, ולא ירצו להיפרד ממנו. ולכן בתכנון המוצרים אנו מתבססים על לימוד פרטני ככל האפשר של הקיים על מנת להגיע למוצר שכולל בתוכו התייחסות מהותית לאיכות החיים, ובנוסף מאפשר הנאה ממנו לאורך זמן בזכות עמידותו הן ברמת השימוש והן באיכותו הוויזואלית. אנו נוטים לשמור על סגנון קלאסי ולא להכנע לטרנדים חולפים ומייצרים אוביקטים שמבחינת הויזואל והסגנון שלהם יכולים להתקיים ולהיות רלוונטיים לאורך זמן רב.
המוצרים, כאמור, מורכבים בעיקר מחומרים שנעשה בהם שימוש חוזר אך לעיתים גם מחומרים חדשים או משלימים, ולכן כל מוצר נושא תווית המפרטת את אחוז המיחזור שבו (בין 30% ל-100% מיחזור).
לדוגמא, שולחן סלון שנבנה מדלתות ישנות שנזרקו לזבל, או רקמת גובלן ישנה, בעלת ערך סנטימנטלי, שהפכה למשטחו העליון של שולחן סלוני..
מתוך אופי העבודה בסטודיו, הפריטים הינם יחודיים "one off", כל מוצר עומד בפני עצמו ולרוב לא ניתן לשכפול, מכאן שכל מוצר הוא סוג של יצירת אומנות.


אודות המעצביםשלומית לוי
בעלת תואר ראשון E.T.c.S.B ותעודת הוראה T.I.H המכון האקדמי טכנולוגי חולון

אביטל לוי
בוגר המחלקה לעיצוב תעשייתי, אסכולה - מימד.

יפעת זבירין
בעלת תואר ראשון E.T.c.S.B ותעודת הוראה T.I.H המכון האקדמי טכנולוגי חולון
מאסטר בעיצוב וניהול תערוכות מבית הספר הגבוה לעיצוב Elisava, ברצלונה
מאסטר בלימודי תרבות חזותית מאוניברסיטת ברצלונה


השראה

- Treehugger - אתר מוביל למודעות סביבתית
- Greenprophet - חדשות בנושאי סביבה מהמזרח התיכון
- אתר אנימציה יוצא דופן העוסק באיכות הסביבה
- Schubladena - חנות בברלין לרהיטים העשויים ממגירות ישנות
- Kotik - תכשיטים ממוחזרים
- Getgreen - הפורטל הירוק של ישראל
- Reestore - אתר אנגלי לעיצוב בר קיימא עכשווי
- Design sponge - בלוג המוקדש לעיצוב הבית
- Viva terra - חנות וירטואלית למוצרים אקולוגיים
- המרכז הישראלי לעיצוב
- Beta Tank - בלוג לעיצוב קונספטואלי חדשני
- Design milk - בלוג בנושאי אמנת, עיצוב וארכיטקטורה
- 2 modern - בלוג בנושאי עעיצוב ואדריכלות
- עיתון העיצוב והאדריכלות המקוון הראשון בישראל
- רהיטים מקוריים בעבודת יד - אלון דודו
- Design spotter - מגזין המוקדש לעיצוב קונספטואלי עכשווי
Moco - בלוג לעיצוב עכשווי ומודרני
- Archijob - הפורטל הישראלי לאדריכלות, תכנון ועיצוב
- Designaddict - עיצוב מודרני ופוסט מודרני
- אביב תעשיות מיחזור
- פורום ירוק וחנות וירטואלית למוצרים מהארץ ומהעולם - ברוקולי
- Droog - חברה הולנדית לעיצוב קונספטואלי
- מוזיאון העיצוב בחולון
- Designboom - עיצוב תעשייתי עכשווי
- המשרד הישראלי להגנת הסביבה
- Studio eg - סטודיו לעיצוב אקולוגי
Apartmenttherapy - פתרונות לבית